SKTY järjestää joka vuosi kaksipäiväisen seminaarin, joka tunnetaan jäsenistön keskuudessa nimellä Kuntatekniikan päivät.

Seminaari järjestetään joka toinen vuosi (parittomat vuodet) valtakunnallisen YT-näyttelyn yhteyteen, jolloin paikkakuntana on usein jokin suurista messukaupungeistamme. Parillisina vuosina seminaari pyritään järjestetämään muilla paikkakunnilla, tasapuolisesti ympäri Suomea. Kuntatekniikan päiviä on järjestetty jo vuodesta 1925 lähtien. Vuosittaisesta rytmistä on poikettu vain 1941.

Seminaaripäivien aikana on tarjolla monia asiantuntevia luentoja ja mukavia  verkostoitumistilaisuuksia.

Vuoden 2018 Kuntatekniikan päivät järjestetään Tallinnassa 7.-8.6.2018

Tutustu päivien ohjelmaan

Seminaariesitykset

Saal Grande

1 Reformation 500, Arho Tuhkru

2 New Challenges of park trees, Ain Järve

3 Masterplaan of Tallinn Port, Endrik Mänd

4 Tammsaare park, Mihkel Tüür

5 Reidi street project and Haabersti intersection project, Rein Annusver

6 Pärnu Light Traffic roads, Rainer Aavik

7 Estonian best municipal engineering object of the year

7 The Achievement of municipal technology Finland

8 Construction of Tartu Kaarsild, Madis Tammeorg

9 Tallinn operative informational system, Hardi Tamme

11 Free-range pets as a threat to urban biodiversity, Triinu Maandi

12 Zoo as a nature island in an urbanized environment, Tiit Maran

13 Estonia 100 city light project, Elo Liiv

Saal Bolero

1 Pysyykö kuntatekniikka vauhdissa mukana, Pentti Murole

2 Helsingin seudun viherkehä – viher- ja maisemarakenne aluebrändin pohjana, Elise Lohman, Ramboll

3 Verkostojen kuntotutkimusopas, Tiia Lampola SewCon Kuikka Oy

3D Kiinteistömuodostus mahdolliseksi asemakaava-alueella, Juha Kantanen, Jyväskylä

5 Strateginen omaisuudenhallinnan suunnitelma kuntainfran kehittämisen tukena, Jyrki Paavilainen SKTY

6 Kuntatekniikan ylläpidon henkilöstöresurssien optimointi ja työtapojen tehostaminen, Topi Korpela&Ville-Veikko Lallukka, Granlund Oy

7 Littoistenjärven kirkastusjuhlat – nykytilanne, Milja Vepsäläinen, Vahanen Environment

Sähköajoneuvojen latausverkosto osana ekosysteemiä, Arto Pohjolainen, Ramboll

9 Maapörssi – ylijäämämaiden kohtauspaikka, Jari Nordström, Maapörssi Oy

10 Kaupunkiarkkitehtuuri – suunnittelua toimialojen välissä, Teemu Jama, WSP

11 Aviapolis, kestävää kehitystä kiertotaloudesta, Henry Westlin, Vantaa, Marika Kämppi, Sitowise

12 Betoniset hulevesien käsittelyjärjestelmät kaupunkiympäristössä, Mika Tulimaa Rudus, 

12 Betonituotteet kemiallista kestoa vaativiin kohteisiin, Niko Riikonen, Ruskon Betoni

13 Sammuttaako Data Drop vastaanottavan osapuolen tiedonjanon, Tuomas Hörkkö, Civilpoint

Hall Duetto

1 Construction objects funded by EU, Reio Vesiallik, Municipal Engineering Services Department

2 Rail Baltica in Estonia, Kristjan Kaunissaare, Ministry of Economic Affairs and Communications

3 Possibilities in Nordic Municipal Engineering Collaboration, Ville Alatyppö, SKTY

4 ViaSmart – Digital service for assessing the road safety, Aino Mensonen & co, Ramboll

5 DigitalManagement of Work Site information, Juha Äijö, Ramboll

6 Thermal Mapping in Espoo, Toni Korjus, Espoo

7 Pilaantuneiden maa-ainesten hyödyntäminen kiertotalouden edistäjänä, Oona Niiranen, Ramboll

8 Raideinfrastruktuurin tuottamat investoinnit, Eero Kauppinen, Ramboll

9 Seksikäs kuntatekniikka esittely Paneelikeskustelu

10 Hiilineutraali Espoo 2030, kohti päästötöntä liikennettä, Johanna Nyberg, Espoo

11 Ystävyyttä luovat kaupunkitilat, Matti Tapaninen, WSP

12 Miten varmistan parhaan toimittajan suunnitteluprojektiini, Jari Kaukonen, WSP

 

 

 

 

 

 

 

Seminaariesitykset päivitetään sivuille.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kokouspaikkakunnat 1925-2015:

1925 Helsinki (neuvottelukokous)
1926 Tampere (perustava kokous)
1926 Kuopio (ylimääräinen)
1927 Helsinki
1928 Viipuri
1929 Helsinki
1930 Tukholma
1931 Kotka
1932 Helsinki
1933 Sortavala
1934 Rauma
1935 Helsinki (ylim.)
1935 Pietarsaari
1936 Turku
1937 Tampere
1938 Pori
1939 Vaasa
1940 Lahti
1941 – – – – –
1942 Helsinki
1943 Kuopio
1944 Jyväskylä
1945 Hämeenlinna
1946 Helsinki
1947 Oulu
1948 Helsinki
1949 Kotka
1950 Mikkeli
1951 Tampere
1952 Turku
1953 Helsinki
1954 Imatra
1955 Rauma
1955 Pietarsaari
1956 Helsinki
1957 Rovaniemi
1958 Kokkola
1959 Kuopio
1960 Lahti
1961 Pori
1962 Kouvola
1963 Vaasa
1964 Joensuu
1965 Oulu
1966 Helsinki
1967 Lappeenranta
1968 Tampere
1969 Turku
1970 Jyväskylä
1971 Hämeenlinna
1972 Imatra
1973 Espoo
1974 Pori
1975 Kotka
1976 Tampere
1977 Vaasa
1978 Porvoo
1979 Kuopio
1980 Rauma
1981 Rovaniemi
1982 Lahti
1983 Kouvola
1984 Oulu
1985 Tampere
1986 Helsinki
1987 Turku
1988 Pietarsaari
1989 Jyväskylä
1990 Mikkeli
1991 Lahti
1992 Espoo
1993 Hämeenlinna
1994 Vantaa (Tallinna)
1995 Tampere
1996 Vaasa
1997 Jyväskylä
1998 Maarianhamina
1999 Lahti
2000 Lappeenranta
2001 Tampere
2002 Oulu
2003 Jyväskylä
2004 Vantaa
2005 Lahti
2006 Vaasa
2007 Turku
2008 Espoo
2009 Tampere
2010 Joensuu
2011 Turku
2012 Helsinki (IFME)
2013 Jyväskylä
2014 Oulu
2015 Turku

2016 Maarianhamina

2017 Jyväskylä